Obrázok znázorňuje členenie pracovnej plochy editora skriptov. Pre každý novo otvorený skript sa automaticky vytvorí nová záložka.
1 | Nástrojový panel (toolbar). | ||
2 | Aktuálna akcia pri ladení skriptu . | 3 | Break point pri ladení skriptu . |
43 | Zdrojový text editovaného skriptu - jednotlivé akcie tvoriace skript. Na pravej strane sa nachádza minimapa pre rýchlu navigáciu v skripte | ||
45 | Časť okna v záložkách zobrazujúca:
| ||
65 | Statový riadok | ||
6 | Minimapa pre rýchlu navigáciu v skripte | ||
Poznámky:
Pri zatvorení editora skriptov sa zatvoria všetky záložky a okno sa skryje.
...
- Automaticky farebne odlišuje kľúčové slová: .
- Automaticky farebne odlišuje správne zapísané texty: , chybné texty: .
- Sémantické ofarbenie kódu - farebné odlíšenie lokálnych, globálnych, preddefinovaných a premenných schémy, farebné odlíšenie objektov, názvov procedúr...
- Statická analýza kódu
- Po úspešnej Kontrole syntaxe:
- Za menom objektu typu Štruktúrovaná premenná alebo menom lokálnej premennej typu RECORD sa po zápise znaku '^' zobrazí zoznam stĺpcov štruktúry s číslom stĺpca a jeho popisom. Názvy stĺpcov v zozname sú abecedne zoradené.
- Umiestnenie kurzora myši nad lokálnu premennú alebo položku štruktúrovanej premennej spôsobí zobrazenie informácií o jej type a mieste deklarácie (v ladiacom režime je zobrazovaná hodnota).
- Za menom objektu typu Štruktúrovaná premenná alebo menom lokálnej premennej typu RECORD sa po zápise znaku '^' zobrazí zoznam stĺpcov štruktúry s číslom stĺpca a jeho popisom. Názvy stĺpcov v zozname sú abecedne zoradené.
- Po neúspešnej Kontrole syntaxe alebo Kompilácii, dvojitým stlačením myši v zozname chýb (obrázok oblasť 5) sa kurzor presunie na výskyt chyby. Ďalšou možnosťou ako sa navigovať medzi chybami alebo upozorneniami je pomocou klikania myšou na ikonu/y v pravom hornom rohu editora, ktorá sa zobrazí v prípade chyby/upozornenia. Po kliknutí sa presunie pozícia okna na danú chybu aj s popisom chyby, každé ďalšie kliknutie na ikonu presunie pozíciu okna na ďalšiu chybu/upozornenie v poradí.
- Stlačenie CTRL+ F1 (help), keď je kurzor umiestnený v rámci mena funkcie/akcie, vyvolá help pre danú funkciu/akciu.
- Rýchla navigácia v skripte pomocou minimapy (obrys kódu). Pre rýchle presúvanie v skripte je možné kliknutím a ťahaním šedej časti v minimape presúvať aktuálne zobrazenú časť skriptu v editore. Minimapa obsahuje zvýraznené časti kódu ako je riadok s pozíciou kurzora, v prípade neúspešnej kontrole syntaxe alebo kompilácii sú tu červenou farbou zvýraznené riadky s chybou alebo oranžovou farbou riadky s upozornením. Po umiestnení kurzora v editore na lokálnu premennú alebo procedúru, sú pod posuvníkom zobrazené sivou farbou všetky výskyty danej premennej/procedúry v rámci skriptu.
...
Základné kombinácie kláves:
Kombinácia kláves Akcia CTRL+F1 Zobrazenie kompletného zoznamu akcií spolu s klávesovými skratkami CTRL+F1 Zobrazenie nápovedy editora, ak sa kurzor nachádza na názve funkcii, zobrazí sa nápoveda pre danú funkciu CTRL+SPACE Aktivovať návrh CTRL+SHIFT+SPACE Aktivovať tipy k parametrom procedúry a funkcie CTRL+K CTRL+C Pridanie komentára na akutálny riadok CTRL+K CTRL+U Odstránenie komentára z aktuálneho riadku CTRL+/ Pridanie/odstránenie komentára z aktuálneho riadku SHIFT+ALT+A Pridanie/odstránenie komentára z aktuálneho výberu CTRL+F2 Premenovanie všetkých výskytov F2 Premenovanie symbolu vrámci jeho platnosti CTRL+F Vyhľadávanie v skripte ENTER Nájsť ďalší výskyt SHIFT+ENTER Nájst predchádzajúci výskyt SHIFT+ALT+F Formátovanie celého skriptu CTRL+K CTRL+F Formátovanie vybranej oblasti CTRL+F12 Ísť na definíciu CTRL+G Ísť na riadok ALT+F8 Ísť na ďalší problém SHIFT+ALT+F8 Ísť na predchádzajúci problém SHIFT+F12 Ísť na referencie CTRL+SHIFT+O Ísť na symbol - zobrazí možnosť prejsť na funkcie, premenné, parametre definované v skripte CTRL+SHIFT+F8 Skontrolovanie syntaxe skriptu CTRL+F8 Skompilovanie skript CTRL+S Skompilovanie a uloženie skiptu CTRL+1 Otvorenie zoznamu objektov systému D2000. CTRL+2 Otvorenie zoznamu preddefinovaných konštánt. CTRL+3 Otvorenie zoznamu funkcií. CTRL+4 Otvorenie zoznamu akcií. CTRL+5 Otvorenie zoznamu lokálnych premenných. CTRL+6 Otvorenie zoznamu atribútov hodnoty objektu alebo lokálnej premennej. F2 Uloženie skriptu do súboru F8 Prepnutie do ladiaceho režimu
...
Nad zdrojovým textom skriptu (časť 4 na obrázku) je možné vyvolať popup menu (kliknutím pravým tlačidlom myši alebo stlačením klávesy Menu na klávesnici) s týmito položkami:
- Prejsť k definícii (CTRL+F12) - kurzor sa presunie na miesto, kde je deklarovaný identifikátor. Pri použití "Prejsť k definícii" na vzdialenú procedúru (RPC/PUBLIC), ESL editor automaticky otvorí skript, v ktorom sa nachádza definícia procedúry a nastaví kurzor na definíciu. Ak je text pod kurzorom myši platné meno objektu, voľbou ho môžeme otvoriť na editáciu.
- Prejsť na odkazy (SHIFT+F12) - zobrazí sa vnorený editor s možnosťou prechádzať medzi jednotlivými referenciami lokálnej premennej/procedúry.
- Prejsť na symbol (CTRL+SHIFT+O) - zobrazí sa výberovník s filtráciou všetkých symbolov (lokálnych premenných, parametrov procedúr, procedúr), po výbere symbolu a stlačení tlačidla ENTER sa presunie kurzor na definíciu symbolu.
- Náhľad - tu sa nachádzajú dve možnosti:
- Náhľad definície (ALT+F12) - zobrazí sa vnorený editor na pozícii definície lokálnej premennej/procedúry.
- Náhľad na odkazy - zobrazí sa vnorený editor s referenciou lokálnej premennej/procedúry, pričom zoznam jednotlivých referencií sa nachádza v pravej časti.
- Premenovať symbol (F2) - premenuje meno lokálnej a globálnej premennej definovanej v skripte v rámci jej rozsahu platnosti.
- Zmeniť všetky výskyty (CTRL+F2) - umožňuje premenovať zadaný text v rámci celého skriptu.
- Formátovať dokument (SHIFT+ALT+F) - upraví formátovanie dokumentu, pričom sa aplikuje aktuálne nastavené odsadenie.
- Nastavenie editora - zobrazí dialóg nastavení ESL editora (písmo a farby).
- Zobraziť všetky inštancie - zobrazí zoznam všetkých bežiacich inštancií editovaného ESL skriptu.
- Vyňať (CTRL+X) - skopíruje vybraný obsah do schránky a odstráni z editora,
- Kopírovať (CTRL+C) - skopíruje vybratý obsah do schránky,
- Paste (CTRL+V) - prilepí obsah zo schránky.
- Paleta príkazov (CTRL+F1) - zobrazí všetky dostupné akcie v editore
Nastavenia editora
Všeobecné nastavenia
Umožňujú užívateľovi personalizovať editor pomocou rôznych nastavení ako je typ a veľkosť písma, zalamovanie slov atď.
Statická analýza
Umožňuje zapnúť/vypnúť rôzne typy validácie kódu a ich závažnosť. Závažnosť ovplyvňuje ako bude chyba zobrazená v editore
...
Konfigurácia vzhľadu
ESL editor pre zlepšenie prehľadnosti ESL skriptu farebne rozlišuje jednotlivé slová podľa ich typu. Prednastavené parametre farbenia je možné upraviť pomocou dialógu nastavení ESL editora.Editor umoňuje vybrať z troch farebných schém - svetlá, tmavá a vysoký kontrost.
...
ESL Editor v rámci Stringu rozpoznáva odkazy do slovníka. V prípade, že bol identifikovaný odkaz do slovníka (kľúč), ktorý nie je definovaný, bude farbený ako Chyba (viď dialóg vyššie).
...