Vytváranie aplikačného modulu (AM) môžeme zhrnúť do šiestich základných krokov.

Vytvorenie a konfigurácia objektu typu Aplikačný modul
Definícia parametrov aplikačného modulu
Začlenenie objektov do aplikačného modulu
Parametrizovanie konfiguračných vlastností členských objektov
Export aplikačného modulu
Vytvorenie archívu aplikačného modulu

1. Vytvorenie a konfigurácia objektu typu Aplikačný modul


Prostredníctvom D2000 CNF vytvoríme objekt typu Aplikačný modul s menom TelZoznam.

Konfigurácia objektu typu Aplikačný modul prebieha v konfiguračnom okne Aplikačné moduly - položky konfiguračného okna.

2. Definícia parametrov aplikačného modulu


V záložke Parametre konfiguračného okna objektu aplikačný modul je možné kedykoľvek počas jeho vytvárania pridať, zmeniť alebo odobrať parametre aplikačného modulu. Jednotlivé vlastnosti parametrov sú bližšie popísané v konfigurácii aplikačného modulu.

Pre modul TelZoznam vytvoríme nasledovné parametre:

  • Pocet: celočíselný typ, minimum 1, maximum 10
  • Meno: typ reťazec, dĺžka 1 až 30 znakov
  • Priezvisko: typ reťazec, dĺžka 1 až 30 znakov
  • Vek: celočíselný typ, minimum 0, maximum 100
  • TelCislo: typ reťazec, dĺžka 3 až 20 znakov

Pre každý parameter môžeme zadať aj jeho popis, ktorý sa pri importe AM zobrazí namiesto mena parametra. Okrem toho je potrebné pre každý parameter definovať predvolenú hodnotu, ktorá bude pri importe AM parametru prednastavená.

Konfigurácia apl. modulu - Parametre

3. Začlenenie objektov do aplikačného modulu


Začlenenie objektov prebieha prostredníctvom popup menu, položka Pridať do aplikačného modulu..., ktoré sa vyvolá nad označenými objektmi vo výberovom okne D2000 CNF. Objekty je možné začleniť do aplikačného modulu ako privátne alebo verejné.
Druhá možnosť začlenenia objektu do aplikačného modulu je už pri jeho vytváraní, kde je možné zvoliť aplikačný modul, ktorého má byť členom a typ členstva v module.

Nepotrebný objekt sa môže z aplikačného modulu odstrániť kliknutím na položku Odstrániť z aplikačného modulu v popup menu.

Vytvoríme privátny objekt typu definícia štruktúry TelZoznam.SD.Zaznam, so stĺpcami:

  • Meno – typu text
  • Priezvisko – typu text
  • Vek – celočíselného typu
  • TelCislo – typu text

a privátny objekt typu štruktúrovaná premenná TelZoznam.SV.Zaznamy, ktorá používa definíciu štruktúry TelZoznam.SD.Zaznam. Pre zobrazenie hodnôt v štruktúrovanej premennej môžeme vytvoriť verejný členský objekt typu schéma TelZoznam.S.TelZoznam so zobrazovačom Browser naviazaným na TelZoznam.SV.Zaznamy.

Vytvorenie privátneho objektu

4. Parametrizovanie konfiguračných vlastností členských objektov


Realizuje sa cez konfiguračné okno objektu. Všetky parametrizovateľné KV objektu je možné zobraziť z položky popup menu konfiguračného okna objektu, sekcia Parametrizácia objektu. Kliknutím pravým tlačidlom myši na parametrizovateľnú konfiguračnú vlastnosť (KV) je možné vybrať parameter aplikačného modulu, ktorý jej chceme priradiť (položka Priradiť parameter AM).

Parametrizujme KV Rozmer poľa TelZoznam.SV.Zaznamy parametrom Pocet. Nastavíme rozmer na 1 a zadefinujeme hodnoty v stĺpcoch Meno, Priezvisko, Vek a TelCislo v prvom riadku ako prázdny reťazec.
Teraz môžeme parametrizovať hodnoty v prvom riadku štruktúrovanej premennej.

Takto sme vytvorili špeciálny prípad závislosti medzi parametrami AM, ktorá umožňuje "rozmnoženie" parametrov závislých od rozmeru štruktúrovanej premennej.

Okrem parametrizácie cez konfiguračné okno objektu je možné aj parametrizovanie rodičov viacerých objektov naraz cez popup menu vo výberovom okne objektov, položka Parametrizovať rodiča a zmena alebo odstránenie priradeného parametra vybraným konfiguračným vlastnostiam z dialógu konfiguračných vlastností.

Parametrizovanie KV objektov

5. Export aplikačného modulu


Export AM sa realizuje z popup menu nad objektom typu Aplikačný modul, položka Rozšírené akcie - Export modulu. Vyberieme adresár (napr. C:\TelZoznam), kam chceme exportovať aplikačný modul a následne sa vyexportujú všetky objekty aplikačného modulu. Pred samotným exportom prebehne aj celková kontrola aplikačného modulu, ktorá zabráni exportu nekonzistentného modulu.

Upozornenie: Obsah adresára bude pred samotným exportom vymazaný!

6. Vytvorenie archívu aplikačného modulu


Na vytvorenie archívu aplikačného modulu slúži utilita D2Archive. Pre vytvorenie korektného archívu AM je potrebné splniť nasledovné podmienky:

  • Adresár, v ktorom je vyexportovaný aplikačný modul, musí obsahovať exportovaný objekt typu Aplikačný modul vo svojom koreni. Ostatné objekty môžu byť v ľubovoľných podadresároch.
  • Názov výsledného archívu aplikačného modulu (bez prípony .d2a) musí byť rovnaký ako názov objektu typu Aplikačný modul. Rovnaký názov musí mať aj XML súbor (bez prípony .xml) tohto objektu.

Archív aplikačného modulu bez viazania na určitú licenciu vytvoríme príkazom:

d2archive c NAZOV_ARCHIVU ADRESAR_MODULU

Poznámka: Názov archívu je možné zadať bez prípony – automaticky je doplnená prípona .d2a.

V našom prípade teda použijeme príkaz:

d2archive c TelZoznam.d2a C:\TelZoznam

Na rozbalenie archívu použijeme príkaz:

d2archive x NAZOV_ARCHIVU ADRESAR_MODULU

Import aplikačného modulu


Import AM sa uskutočňuje cez položku XML Import aplikačného modulu z menu Objekty v D2000 CNF. Vyberie sa archív aplikačného modulu a zobrazí sa dialóg konfigurácie hodnôt parametrov AM. Tu je možné aktuálnu konfiguráciu parametrov aj uložiť a vrátiť sa k nej neskôr.

Po ukončení konfigurácie sa import iniciuje tlačidlom Importovať. Môžeme vyskúšať naimportovať a nakonfigurovať vytvorený modul TelZoznam.
Vyberieme súbor TelZoznam.d2a, nastavíme počet záznamov a vyplníme hodnoty. Po úspešnom importe by mala vytvorená schéma TelZoznam.S.TelZoznam zobrazovať obsah štruktúrovanej premennej.

Importovaný aplikačný modul

Príklad aplikačného modulu


Nasledujúce súbory obsahujú konfiguráciu jednotlivých objektov modulu, ako aj kompletný príklad archívu aplikačného modulu TelZoznam.

  1. Aplikačný modul
  2. Definícia štruktúry
  3. Štruktúrovaná premenná
  4. Schéma
  5. Archív aplikačného modulu

Súvisiace stránky:

Napíšte komentár