Tip
Na zoznámenie sa so základmi konfigurovania komunikácií slúžia aj tieto nahrávky z webinára dostupné na YouTube:
- Konfigurácia Modbus Client linky
- Konfigurácia Modbus Client stanice
- Konfigurácia Modbus Client meraných bodov
- Konfigurácia Modbus Server linky
- Konfigurácia Modbus Server stanice
- Konfigurácia Modbus Server meraných bodov
- Konfigurácia IEC-104 Client linky
- Konfigurácia IEC-104 Client stanice
- Konfigurácia IEC-104 Client meraných bodov
- Konfigurácia IEC-104 Server linky
- Konfigurácia IEC-104 Server stanice
- Konfigurácia IEC-104 Server meraných bodov
Odporúčame aj blog:
Architektúra
Komunikáciu v D2000 zabezpečuje proces D2000 KOM. Ten má ako potomkov komunikačné linky (sériové, TCP, UDP, OPC, súborové ...), tie majú potomkov komunikačné stanice (na ktorých sa definuje komunikačný protokol) a komunikačné stanice majú potomkov merané body.
Poznámka: táto hierarchia vychádza z modelu sériovej komunikácie, kde komunikačná linka zodpovedá médiu (resp. sériovemu portu, cez ktorý sa na linku pristupuje) a stanice zodpovedajú zariadeniam (PLC, RTU) pripojeným na médium.
Jednoduché aplikácie majú jediný KOM proces, pod ktorými sú všetky komunikačné objekty. Tento proces má zapnutý autoštat a štartuje ho D2000 Server pri štarte D2000 systému.
Zložitejšie aplikácie môžu mať licencované a bežiace aj desiatky komunikačných procesov (lokálne aj vzdialené). Niektoré komunikácie vyžadujú, aby D2000 KOM proces bol spustený pod konkrétnym Windows užívateľom. Príkladom je protokol OPC DA (OPC Classic) alebo rôzne súborové komunikácie kvôli prístupu na vzdialený server.
Tip pre pokročilých
c
Komunikačné objekty sa konfigujujú v nástroji D2000 Cnf.
Najskôr je potrebné v vytvoriť nový KOM proces alebo použiť existujúci (napr. SELF.KOM).
Následne je potrebné vytvoriť komunikačnú linku, ktorej rodičom je zvolený KOM proces. Dôležité je vybrať správnu kategóriu linky (ak je nutné ju neskôr zmeniť, môže to vyžadovať reštart KOM procesu). Podpora komunikačných liniek pre jednotlivé komunikačné protokoly je v dokumente Komunikačné protokoly.
V ďalšom bode vytvorte komunikačnú stanicu, ktorej rodičom je nakonfigurovaná linka. Na stanici sa nastavuje komunikačný protokol a (pre väčšinu komunikačných liniek) aj adresa stanice.
Pre niektoré komunikačné protokoly je možné nastavovať parametre protokolu v konfigurácii linky alebo stanice.
Detaily konfigurácie liniek a staníc sú v dokumentácii jednotlivých komunikačných protokolov.
Nakoniec sa konfigurujú merané body - rodičom meraného bodu je komunikačná stanica. Meranému bodu je nutné definovať typ (vstup/výstup typu digitálna/analógová/celočíselná/absolútny čas/relatívny čas hodnota). Na meranom bode je možné konfigurovať filtre, prevod na technické jednotky, procesné alarmy a ďalšie parametre.
Tip
Ladenie komunikácie: na tej istej konfiguračnej záložke ako sa nastavuje kategória linky, sa dá nastaviť aj Sledovanie komunikácie - na disk, prípadne na obrazovku (obrazovka procesu sa dá zobraziť nástrojom D2000 System Console.
Tipy pre pokročilých
- KOM proces je schopný naštartovať a fungovať aj bez spojenia na D2000 Server (KOM Archív režim). V tomto režime pracuje s poslednou známou konfiguráciou a hodnoty získané z komunikácie ukladá na disk a po obnovení spojenia ich pošle D2000 Serveru (kde sa archivujú). Tento režim je užitočný pre vzdialené KOM procesy, ktoré sa nachádzajú na komunikačných serveroch blízko technológie - v prípade straty konektivity na D2000 Server nedôjde k strate historických dát.
- Protokol Generic User Protocol je určený na implementáciu jednoduchých protokolov v ESL skripte (viď linky na blogy v popise protokolu).
- Do KOM procesu je možné integrovať vlastné protokoly ako dynamické knižnice (dll na Windows, so na Linuxe). Pri vývoji vlastných protokolov je k dispozícii rozhranie D2000 KomAPI.