Vidíte historickú verziu tejto stránky. Pozrite si aktuálnu verziu.

Porovnať s aktuálnou verziou Zobraziť históriu stránky

« Predchádzajúce Verzia 5 Ďalej »

Táto kapitola popisuje okno s novým používateľským rozhraním pre monitorovanie funkčné od verzie D2000 12.2. V prípade potreby je možné D2000 HI spustiť s pôvodným používateľským rozhraním alarmov prostredníctvom parametra príkazového riadka /OLDUI

Okno Monitorovanie slúži na zobrazenie informácií z monitorovacej databázy. Skladá sa z troch častí - na ľavej strane sa nachádza skrývateľný panel pre filtrovanie monitorovaných udalostí systému zobrazovaných v tabuľke, ktorá tvorí centrálnu časť okna. V pravej časti okna sa po dvojkliku na riadok tabuľky zobrazí panel s detailnými informáciami vybranej monitorovanej udalosti. Konfigurácia filtra a aj nastavenia tabuľky sa automaticky ukladaju pri zatvorení okna pre daného užívateľa do registrov počítača. Preto pri znovuotvorení sa toto okno otvorí v stave v akom ho používateľ zatváral.

Úvodné zobrazenie okna

Po otvorení okna monitorovania sa automaticky nezobrazia údaje v tabuľke, ale je potrebné stlačiť akékoľvek tlačidlo s ikonou lupy na zobrazenie údajov. Dôvod tejto výnimky je kvôli tomu že načítanie údajov z monitorovacej databázy môže trvať dlhší čas (monitorovacia databáza môže byť napr. trezorovaná) čo by zbytočne mohlo spomaliť používateľa v prípade že filter záznamov nie je nastavený podľa jeho predstáv.


Úvodné zobrazenie monitorovacieho okna 


Panel Filter

Filtrovací panel na ľavej strane obrazovky slúži na definovanie požiadaviek pre zobrazenie informácií z monitorovacej databázy. V hlavičke panela sú prítomné dve tlačidlá. Prvé  vracia nastavené atribúty filtra do povodného stavu, ktorý bol pri otvorení okna. Druhé tlačidlo  vyvolá vyhľadanie záznamov podľa aktuálneho filtra a ich zobrazenie v tabuľke. Oranžová farba tohto tlačidla  znamená že filter bol modifikovaný a je potrebné stlačiť tlačidlo aby sa výsledky zobrazili v tabuľke. Zmeny filtra sa teda automaticky neprejavujú v tabuľke, tak ako je to v prípade iných okien, ale je potrebné po zmene filtra vždy stlačiť toto tlačidlo (buď tu v zahlaví filtrovacieho panela alebo nad tabuľkou).


V hornej časti panela pod záhlavím sa nachádza výberovník časového intervalu ktorý umožňuje definovať časovú hĺbku pre zobrazenie údajov z monitorovacej databázy nasledovne:

  • Posledná hodina – monitorovacie údaje za poslednú hodinu,
  • Posledných 8 hodín – monitorovacie údaje za posledných 8 hodín,
  • Posledných 12 hodín – monitorovacie údaje za posledných 12 hodín,
  • Posledných 24 hodín – monitorovacie údaje za posledný deň,
  • Vlastný interval – užívateľom definovaný časový interval pre zobrazenie monitorovacích údajov.


Pred výberovníkom intervalu sa nachádza rozbalovacie tlačidlo pre zobrazenie textového poľa s detailným časovým intervalom.

Po výbere možnosti "Vlastný interval" je možné do tohto poľa kliknúť a zadať interval ktorý použivateľ potrebuje.


Za výberovníkom času nasleduje klikateľný zoznam priorít monitorovaných udalostí ktoré sa majú filtrovať.

Zapnuté priority vypadajú nasledovne:

Vypnuté (po kliknutí) vypadajú nasledovne:  


Výberovník objektu umožnuje filtrovať monitorovacie udalosti buď iba pre  jeden vybraný objekt alebo je možné do neho zadať filtrovaciu masku. 

Pri písaní do výberovníka, automaticky sú navrhované objekty ktoré zadaný text obsahujú (v obrázku napravo).

V prípade ak používateľ potrebuje objekt vyhľadať, je možné kliknutím na ikonu na pravej strane výberovníka alebo dvojklikom otvoriť samostatné výberové okno s tabuľkou.


Maska vo výberovníku objektu

Do výberovníka je možné písať aj vyhľadávaciu masku

Maska umožňuje zaradiť do zoznamu udalostí len tie objekty, ktorých mená majú určité spoločné znaky. V maske je možné použiť špeciálne znaky uvedené v nasledujúcej tabuľke.

ZnakVýznam znaku
*Nahrádza ľubovoľný počet znakov.
?Nahrádza jeden znak.
[znaky]Umožňuje uviesť niekoľko znakov (bez oddeľovača), ktoré sa môžu vyskytovať na konkrétnej pozícii.
[^znaky]Umožňuje uviesť niekoľko znakov (bez oddeľovača), ktoré sa nemôžu vyskytovať na konkrétnej pozícii.

Ak je prvým znakom v maske znak výkričník (!), maska bude vyhodnotená ako Perl kompatibilný regulárny výraz. Napríklad výraz H..CESA* AND (*.TEPL.* OR *.TEPL_* OR *_TEPL_*) je možné zapísať ako !^H\.\.CESA.*((\.TEPL\.)|(\.TEPL_)|(_TEPL_)) . V monitorovaní nie je možné filtrovať záznamy využitím masky s operátormi AND a OR. Avšak prepisom do regulárneho výrazu je toho možné za určitých okolností dosiahnuť.


Výberovník schémy umožnuje filtrovať monitorovacie udalosti iba pre objekty nachádzajúce sa na danej schéme. Výberovník funguje analogicky ako výberovník objektov, ale v tomto prípade ponúka na výber iba schémy (filtrovacia maska sa tu nedá zadať).


Posledná časť filtračného panela ponuka filtrovanie udalostí tých objektov, ktoré sú zaradené do vybraných logických skupín. Po kliknutí do textového poľa sa zobrazí  popup so stromom všetkých logických skupín. Zaškrtnutím checkboxu naľavo pri každej logickej skupine sa táto vyberie do filtrovaného zoznamu. Zobrazený strom sa automaticky filtruje podľa textu písaného do textového poľa - týmto spôsobom je jednoducho možné v strome vyhľadávať.

Výberovník so stromom logických skupín a vyhľadávanie v tomto strome.




  • Žiadne štítky