Priebeh inštalácie systému D2000

Inštalácia systému D2000 prebieha v nasledovných krokoch:

  1. Spustenie inštalácie
  2. Kontrola registrov
  3. Sprievodca inštalácie systému D2000
  4. Licenčná zmluva
  5. Správca inštancií
  6. Typ inštalácie
  7. Vytvorenie novej inštancie
  8. Potvrdenie inštalácie

1. Spustenie inštalácie


Inštalátor sa spúšťa spustením súboru setup_ips.exe v adresárovej štruktúre.

Po spustení inštalátora sa otvorí dialógové okno pre výber jazyka, v ktorom bude inštalácia prebiehať.

Výber jazyka

2. Kontrola registrov


Následne sa vykoná kontrola prístupu do registrov. Ak je táto kontrola neúspešná, inštalátor je pravdepodobne spustený s nedostatočnými právami. Musí byť spúšťaný s administrátorskými právami, keďže potrebuje pracovať s registrami a súborovým systémom. V prípade nedostatočných práv je užívateľ informovaný a inštalácia sa ukončí.

Ďalším krokom, ktorý inštalátor po spustení vykoná, je kontrola a úprava presmerovania registrov. Keďže v 64-bitových operačných systémoch sú prítomné 32 aj 64-bitové registre, ku ktorým sa pristupuje podľa toho, či je spustený proces 32 alebo 64-bitový. V systéme D2000 sú procesy aj 32, aj 64-bitové, preto je potrebné nastaviť čítanie iba z jedného typu registrov. V dôsledku toho sa štandardne, pri spustení inštalátora, vykonáva presmerovanie do takých registrov, aký je operačný systém (teda 32-bitový systém -> 32-bitové registre, 64-bitový systém ->64-bitové registre).

V prípade zobrazenia nasledujúcej správy:

Upozorenenie na nepodporované registry redirection

je v systéme nastavené opačné presmerovanie (všetky procesy pracujú s 32-bitovými registrami). To znamená, že na počítači bolo nastavené presmerovanie registrov už predtým, ale na opačnú, než štandardnú hodnotu. V tomto prípade je na zvážení užívateľa, či takéto nastavenie ponechá, alebo nie. Ponechaním tohto nastavenia, ostanú funkčné aj inštancie systému D2000 nainštalované v minulosti. Ak však žiadne inštancie nie sú nainštalované, je výhodnejšie toto nastavenie zmeniť na štandardnú hodnotu.

Systém D2000 nie je závislý od toho, či využíva 32 alebo 64-bitové registre, ale nie je schopný objaviť zmenu tohto nastavenia, preto sa odporúča používať jeden druh presmerovania pre všetky inštancie systému D2000 a nemeniť ho.

Upozornenie: Popísané nastavenie registrov ostane trvalo zmenné v systéme iba v prípade, ak bol Systém D2000 v počítači modifikovaný (teda nainštalovaný, povýšený alebo odinštalovaný). V prípade, že sa užívateľ rozhodne nevykonať žiadnu zmenu a ukončí inštaláciu predčasne, bude toto nastavenie vrátené do pôvodného stavu.

3. Sprievodca inštalácie systému D2000


Po kontrole prístupu do registrov sa otvorí úvodné okno sprievodcu inštalácie:

Úvodné okno inštalátora

Sprievodca inštalácie je nástroj, ktorý postupne vo forme dialógových okien sprevádza užívateľa inštalačným procesom. Tento nástroj je možné ovládať pomocou trojice tlačidiel, ktoré umožňujú pohyb medzi dialógmi dopredu a dozadu, alebo celú inštaláciu zrušiť. Navigovaním "Ďalej" alebo "Späť" sa zobrazujú jednotlivé kroky inštalačného procesu, ktoré informujú o aktuálnom stave, alebo vyžadujú zadanie, či definovanie parametrov inštalácie.

4. Licenčná zmluva


Nasledujúce dialógové okno, ktoré sa zobrazí po úvodnom okne, obsahuje licenčnú zmluvu. Pre ďalšie pokračovanie v sprievodcovi je potrebné súhlasiť s licenčnými podmienkami.

Licenčné podmienky

5. Správca inštancií


Po odsúhlasení licenčnej zmluvy sa zobrazí okno pre správu inštancií. V prípade, že na počítači nie je nainštalovaná žiadna inštancia systému D2000, tento dialóg sa preskočí a sprievodca pokračuje oknom pre zadanie novej inštancie.

Správca inštancií

Dialógové okno umožňuje správu všetkých inštancií systému D2000 nainštalovaných na počítači. Jednotlivé inštancie je možné pridávať, meniť, alebo odstraňovať.
V prípade výberu "Pridanie novej inštancie" bude na počítač nainštalovaná nová inštancia systému D2000. V prípade zmeny inštancie sa zobrazí operácia, ktorá súvisí s vybratou inštanciou, t.j. buď "Oprava inštancie", "Zvýšenie verzie inštancie" alebo "Zníženie verzie inštancie". Po výbere niektorej z možností, prípadne položky "Odstránenie inštancie", sa spustí požadovaná operácia.

V prípade, že je na cieľovom počítači nejaká inštancia už nainštalovaná, je pri zobrazení tohto dialógu automaticky vybratá možnosť zmeniť naposledy pridanú inštanciu. Na jednom počítači môže byť súčasne nainštalovaných 16 inštancií. Po dosiahnutí tejto hranice nie je možné pridávanie nových inštancií, iba ich zmena, prípadne odstránenie.
Informácie o jednotlivých inštanciách sa čítajú z registrov, kde sa zapisuje názov inštancie, číslo inštancie a čas inštalácie.

Upozornenie: V prípade zmeny presmerovania registrov je možné, že tento dialóg nebude ukazovať už nainštalované inštancie.

6. Voľba typu inštalácie


Ak bola vybratá možnosť "Pridanie novej inštancie", objaví sa dialógové okno, v ktorom je potrebné nastaviť typ inštalácie, ktorá sa bude vykonávať.

Výber typu inštalácie

V ľavej časti sa vyberá typ inštalácie, ktorý zaistí nainštalovanie všetkých potrebných súčastí. Ich stručný popis sa zobrazuje vpravo.

7. Vytvorenie novej inštancie


Po výbere typu inštalácie sa objaví dialógové okno, v ktorom je potrebné nastaviť názov, cieľový adresár a spôsob vytvorenia inštancie.

Vytvorenie novej inštancie

Názov inštancie sa po nainštalovaní inštancie objaví v ponuke Programs and features.

Cieľový adresár je miesto, kam bude po inštalácii inštancie vytvorená adresárová štruktúra systému D2000, ktorá bude obsahovať všetky potrebné súbory a priečinky pre činnosť systému D2000 (D2000_EXE, D2Install, ExtInstallers, ...). V prípade, že do zadaného adresára je nainštalovaná iná inštancia, objaví sa upozornenie. Názov a cesta k cieľovému adresáru nesmú obsahovať medzeru.

Upozornenie: Je potrebné si uvedomiť, že nainštalovaním dvoch inštancií do jedného adresára môže dôjsť k poškodeniu súborov jednej z nich, preto sa takýto postup inštalácie neodporúča!

Dialóg umožňuje zvoliť si jeden z dvoch spôsobov vytvorenia novej inštancie:

  1. Štandardná inštalácia - pri tomto spôsobe je spustená štandardná inštalácia, ktorá nainštaluje novú inštanciu systému D2000 na cieľový počítač, zaregistruje ju v rámci operačného systému a spustí konfiguračný nástroj D2install.
  2. Nakopírovanie - je špeciálny spôsob vytvorenia inštalácie, pri ktorom sa uskutoční iba nakopírovanie binárnych súborov na cieľový počítač, ale nevykoná sa registrácia systému v operačnom systéme. Taktiež nedôjde k spusteniu konfiguračného nástroja. Tento spôsob vytvorenia sa odporúča iba vo veľmi špecifických prípadoch, keďže D2000 Systém v tomto stave nie je po nakopírovaní na cieľový počítač funkčný. Žiadna inštancia takto vytvoreného D2000 Systému sa neobjavuje v Správcovi inštancií a jej odstránenie (odinštalovanie) sa vykonáva manuálnym vymazaním nakopírovaných súborov.

8. Potvrdenie inštalácie


Posledné dialógové okno poskytuje informácie o akcii, ktorá sa vykoná, verzia výslednej inštancie, jej číslo, názov a cieľový adresár, do ktorého sa bude inštalovať.

Po výbere niektorej z možností z okna Správca inštancií, resp. po nastavení parametrov novej inštancie, sa otvorí potvrdzovací dialóg.

Dokončenie inštalácie

Jeho úlohou je informovať užívateľa o operácii, ktorú chce vykonať. Zobrazuje súhrnné informácie o tom, aká operácia sa ide vykonať, akú verziu bude mať výsledná inštancia, jej číslo, názov a cieľový adresár, do ktorého bude nainštalovaná.
Po potvrdení, je spustený inštalačný súbor d2msi.msi, ktorý má za úlohu nainštalovať, zmeniť, prípadne odstrániť zvolenú inštanciu systému D2000.


V prípade zmeny alebo inštalácie systému D2000 sa automaticky spustí sprievodca konfiguráciou inštalácie systému D2000.

Napíšte komentár