História webových riešení pred SmartWeb platformou

Skôr než bude vysvetlená koncepcia samotnej platformy SmartWeb, je potrebné uviesť riešenia, ktoré SmartWebu predchádzali a realizovali viac či menej úspešne požiadavky na jednoduchý a ekonomický vývoj aplikácií.

Tenký klient

Tenký klient bol prvým uceleným riešením, ktoré vyplynulo automaticky z existujúceho stavu v spoločnosti, ktorá má dostatok skúsených vývojárov na platforme D2000. 

Tenký Klient - koncepcia

Koncept Tenkého Klienta spočíva v presnom zobrazení HI Schémy v prehliadači, teda tvorcom webovej aplikácie je samotný programátor HI schémy. Výhoda tohto riešenia spočíva predovšetkým v tom, že D2000 programátor nemusí ovládať webové technológie, postačí znalosť D2000 a o zvyšok sa postará server Tenkého Klienta (TCTS). Hlavná nevýhoda tohto riešenia vyplýva z faktu, že svet desktopových aplikácii (HI Schéma) je úplne rozdielny od sveta webových aplikácii. A preto HI schéma zobrazovaná v prehliadači sa nebude nikdy správať a vyzerať úplne identicky ako natívna webová aplikácia (napr. už len z pohľadu pozicionovania a štýlovania komponentov, využitia API prehliadača, atď.). Nasadenie Tenkého Klienta má ale svoje opodstatnenie v situáciách, kedy toto obmedzenie nie je dôležité.

D2000 Websuite

Keďže Tenký Klient uspokojivo neriešil priamu realizáciu webových aplikácii, vzniklo riešenie Websuite postavené na aplikačnom serveri implementujúcom Java EE (Enterprise Edition) špecifikácie. Java EE štandard ako taký naozaj poskytuje obrovské realizačné možnosti na strane backendu (server side computing), bohužiaľ za cenu potreby špecialistov na  technológie Java EE. Websuite bol postavený na princípe predpripravených knižníc, architektúry a postupov, ktoré Java EE programátor integroval do výslednej aplikácie. Nevýhody tohto riešenia sa bohužiaľ prejavili už pri tvorbe prvých aplikácii v podobe náročnosti implementácie a požiadaviek na programátorov. Dostupných Java EE špecialistov so skúsenosťami v návrhu a implementácii takýchto riešení je na trhu práce minimum a ich práca je vysoko ocenená. Z tohto dôvodu vývoj webových aplikácií založených na Websuite riešení strácal ekonomický zmysel. Druhou veľkou nevýhodou bolo použitie frontendového Java EE frameworku Java Server Faces (JSF). Sila Java EE spočíva hlavne v implementácii backendovej business logiky, ale vôbec nie v frontedových technológiách, ktoré sa vyvíjajú a menia závratným tempom. Z tohto dôvodu bolo použitie technológie JSF veľkou nevýhodou, predovšetkým keď zvážime, že tento framework vznikol v r. 2001, čo je z pohľadu webových technológii úplná večnosť. JSF teda v konečnom dôsledku skôr komplikoval vývoj webovej aplikácie, kvôli zastaralej architektúre a samotného použitia frameworku pre špecifické požiadavky klientov. Z tohto dôvodu sa aplikácie na báze Websuite riešenia už v spoločnosti nevyvíjajú.

SmartWeb ako riešenie na vývoj nielen web aplikácií

Po reálnych skúsenostiach s aplikáciami postavenými na WebSuite vznikol v spoločnosti dopyt na zmenu alebo vylepšenie Websuite riešenia tak, aby sa optimalizovali náklady vývoja a webových aplikácii a možnosti realizácie požiadaviek na tieto aplikácie. Po analýze možností a existujúcich skúseností s Websuite bolo rozhodnuté postaviť ďalší vývoj web aplikácii na novom koncepte tzv. Websuite 2.0, ktorý bol pomenovaný ako SmartWeb.

Riešenie, ktorým SmartWeb pristupuje k tvorbe webových aplikácii, je úplne rozdielne od pôvodného riešenia predstaveného v koncepte WebSuite. V prvom rade bola po analýze extrahovaná požiadavka unifikovane pristupovať k dátam a službám D2000 systému z externých aplikácií - či už je to webová, desktopová, mobilná aplikácia alebo externý systém, ktorý získava dáta z D2000, alebo využíva business funkcionalitu implementovanú v D2000. Z tohto dôvodu realizuje SmartWeb univerzálne API, ktorým je možné pristúpiť k dátam a funkcionalitám v D2000 bez ohľadu na technologickú implementáciu klienta.

Zmena nastala aj vo vývoji webových aplikácií, ktorý je oddelený od SmartWeb platformy ako takej. Spôsob vývoja frontedovej časti aplikácie môže byť teda ľubovolne prispôsobený povahe projektu - zvyčajne sa použivajú štandardné nástroje (tool-chain) webového vývoja, ako je napr. npm, yarn a webpack . Vysledné produkčné alebo vývojové assety (html, css, js) SmartWeb hostuje klientským prehliadačom z konfigurovaných ciest v súborovom systéme. Smart Web umožňuje poskytovať viacero verzii tej istej aplikácie naraz prostredníctvom iných URL ciest, t.j. jedna Smart Web inštancia môže naraz napr. servovať ako produkčnú verziu web aplikácie tak aj niekoľko vývojových verzií. SmartWeb server poskytuje dotatočne funkcionality na podporu nasadenia takýchto webových aplikácii. jedná sa napr. o spoločnú autentifikáciu, monitoring, logovanie, atď.

Treťou pridanou hodnotou SmartWeb platformy sú javascript/typescript knižnice publikované v npm repozitári využiteľné pre rýchlu a efektívnu implementáciu webovej aplikácie nad D2000. K dispozícii sú aj zdrojové kódy demo aplikácie pre rýchly štart vývoja aplikacie pre Smart Web.

Všetky spomínané vlastnosti SmartWeb servera sú popísané v nasledujúcich kapitolách.

Napíšte komentár