Ďalšou významnou funkciou SmartWeb platformy je špeciálna javascriptová knižnica určená na vývoj web aplikácii nad D2000. Túto knižnicu alebo jej časti môže aplikačný programátor využiť pri implementovaní jednotlivých stránok aplikácie. 

Knižnica SmartWeb Framework (SWF) má svoje opodstatnenie v tom, že uľahčuje prácu aplikačnému programátorovi, ktorý nemusí pri vývoji každej aplikácii vždy vynachádzať koleso. Spôsob použitia knižnice SmartWeb Framework reflektuje odporúčaný spôsob vývoja webových aplikácii v spoločnosti Ipesoft. Táto knižnica je úplne voliteľná pre vývoj web aplikácií, teda programátor môže implementovať aplikáciu bez jej použitia. SWF implementuje základné funkcie, ktoré každá web aplikácia využíva, predovšetkým teda:

  • komunikácia s D2000 
  • zobrazovanie UI komponentov 

Komunikácia s D2000 je implementovaná v kóde realizujúcom napojenie na univerzálne Comet rozhranie SmartWeb servera. Okrem komunikácie so serverom je v knižnici implementovaných aj niekoľko často používaných, netriviálnych UI komponentov (napr. tabuľka, výberovník dátumu atď.). Tieto komponenty nie sú implementované D2000 Teamom zodpovedným za SmartWeb ako produkt, ale sú to komponenty z knižníc tretích strán, importované do aplikácie prostredníctvom Bundle Engine modulu. Nasledujúci obrázok zobrazuje jednotlivé časti web aplikácie, ktorá využíva SmartWeb Framework. 

V hornej polovici obrázka sú znázornené súbory vytvárané aplikačným programátorom:

  • Súbor template.html je šablóna HTML súboru, ktorý sa posiela do prehliadača pre každú stránku webovej aplikácie. Pri vyžiadaní konkrétnej stránky prehliadačom, SmartWeb Server doplní túto šablónu aj o 
  • odkaz na súbor s kódom samotnej stránky.  Napríklad pri vyžiadaní stránky page.html sa načíta aj súbor page.js, ktorý obsahuje kód tejto stránky.
  • aplikačné kódy viacerých stránok môžu využívať niektoré spoločné komponenty, špecifické pre túto aplikáciu. Účelom zdieľaného komponentu (na obrázku označeného ako component.js) je zabrániť redundancii kódu. 
  • okrem html šablóny a kódu stránky je možné pridanie webových artefaktov, ako sú CSS štýly, obrázky, fonty, videá, atď.

V spodnej polovici obrázka sú znázornené nasledovné časti SmartWeb frameworku, ktoré môže aplikácia využiť:

  • knižnice tretích strán, ako sú napríklad React JS, Datatables a podobne. Zoznam použitých knižníc je možné rozšíriť o ľubovoľnú ďalšiu knižnicu publikovanú vo verejnom repozitári javascriptových knižníc npmjs.com, alebo z repozitára open-source kódu github.com.
  • ďalej SWF obsahuje často používané UI komponenty (Table.js, DatePicker.js) naprogramované pre framework React (dôvod výberu tejto knižnice bude vysvetlený nižšie). Za každým UI komponentom je použitá konkrétna open-source knižnica, ktorá daný komponent v skutočnosti implementuje. To znamená že každý UI komponent je iba tzv. wrapper nad knižnicou tretej strany. Tento wrapper publikuje jej API, prípadne rozširuje alebo opravuje jej správanie a umožňuje bezproblémové použitie komponentu vo frameworku React JS
  • posledná skupina funkcionalít zabezpečených SmartWeb Frameworkom súvisí so získavaním dát z D2000 cez univerzálne API SmartWeb servera. Trieda D2Api implementuje komunikáciu s D2000 cez univerzálne Comet rozhranie SmartWeb servera. Táto trieda je nezávislá na použitom UI frameworku a je možné ju použiť samostatne. Okrem D2Api má aplikačný programátor možnosť sprístupniť D2 API aj React framework prostredníctvom konceptu dátových kontajnerov (v našom prípade sa jedná o triedu DataContainer).

UI komponenty SmartWeb Frameworku sú postavené na knižnici React JS od spoločnosti Facebook. Dôvody použitia React JS frameworku na tvorbu webových aplikácií sú nasledovné:

  • je to momentálne najpoužívanejší framework pre tvorbu UI rozhrania, z prieskumu realizovanom v roku 2017 na vzorke cca 24 000 web programátorov vyplynulo nasledovné:
    • 58% respondentov používa na tvorbu web aplikácii React JS framework a zároveň ho chce použiť aj v ďalšom projekte 
    • 27% respondentov o ňom počulo a chce sa ho naučiť

  • mature technológia integrovaná v mnohých najpoužívanejších web aplikáciách (facebook.com, pinterest.com, dropbox.com, uber.com, ...)
  • veľká rozšírenosť má za následok veľa dostupných komponentov, detailnú dokumentáciu a popisy riešenia problémov

  • nízky prah naučiteľnosti vzhľadom k možnostiam frameworku - koncept a API  je možné mentálne zvládnuť a pochopiť prečítaním jedného článku

  • možnosť deklarovať výzor stránok aplikácie spôsobom na 99% podobným HTML - v JSX formáte použiteľnom priamo v javascriptovom kóde



Napíšte komentár