Porovnávané verzie

Kľúč

  • Tento riadok sa pridal
  • Riadok je odstránený.
  • Formátovanie sa zmenilo.

...

Hlavným podnetom na vytvorenie systému D2000 Smart Web bola otázka ako umožniť realizáciu web aplikácií nad D2000 efektívne a jednoducho s minimálnymi požiadavkami na aplikačných programátorov. Táto požiadavka bola v spoločnosti stále prítomná a nie je možne ju ignorovať ani teraz. Celosvetový trend vedie k zjednodušovaniu dostupnosti aplikácii a služieb pre koncového používateľa, z tohto hľadiska predstavuje webový ekosystém a prehliadač ideálne prostredie pre dostupnosť aplikácii pre používateľov.


História webových riešení pred Smart Web platformou


D2000 Smart Web Požiadavky na špecifické vlastnosti integrácie webových aplikácii do D2000 sa kryštalizovali postupne počas viacerých rokov. Smart Web platforma je výsledok niekoľkoročného iteratívneho výskumu a realizácie web projektov postavených nad D2000 v spoločnosti Ipesoft. Skôr než bude vysvetlená koncepcia samotnej platformy Smart Web, je potrebné uviesť riešenia, ktoré Smart Webu predchádzali a realizovali viac či menej úspešne požiadavky na jednoduchý a ekonomický vývoj aplikácií.

Tenký klient

Tenký klient bol prvým uceleným riešením, ktoré vyplynulo automaticky z existujúceho stavu v spoločnosti, ktorá má dostatok skúsených vývojárov na platforme D2000. 

Tenký klient - KoncepciaImage Removed

Koncept Tenkého Klienta spočíva v presnom zobrazení HI Schémy v prehliadači, teda tvorcom webovej aplikácie je samotný programátor HI schémy. Výhoda tohto riešenia spočíva predovšetkým v tom, že D2000 programátor nemusí ovládať webové technológie, postačí znalosť D2000 a o zvyšok sa postará server Tenkého Klienta (TCTS). Hlavná nevýhoda tohto riešenia vyplýva z faktu, že svet desktopových aplikácii (HI Schéma) je úplne rozdielny od sveta webových aplikácii. A preto HI schéma zobrazovaná v prehliadači sa nebude nikdy správať a vypadať uplne identicky ako natívna webová aplikácia (napr. už len z pohľadu pozicionovania a štýlovania komponentov, využitia API prehliadača, atď.). Nasadenie Tenkého Klienta má ale svoje opodstatnenie, v situáciách kedy toto obmedzenie nie je dôležité.

D2000 Websuite

Websuite - KonceptImage Removed

Keďže Tenký Klient uspokojivo neriešil priamu realizáciu webových aplikácii, vzniklo riešenie Websuite postavené na aplikačnom serveri implementujúcom Java EE (Enterprise Edition) špecifikácie. Java EE štandard ako taký je naozaj poskytuje obrovské realizačné možnosti na strane backendu (server side computing), bohužiaľ za cenu potreby špecialistov na  technológie Java EE. Websuite bol postavený na princípe pred-pripravených knižníc, architektúry a postupov, ktoré Java EE programátor integroval do výslednej aplikácie. Nevýhody tohto riešenia sa bohužiaľ prejavili už pri tvorbe prvých aplikácii v podobe náročnosti implementácie a požiadaviek na programátorov. Dostupných Java EE špecialistov so skúsenosťami v návrhu a implementácii takýchto riešení je na trhu práce minimum a ich práca je vysoko ocenená. Z tohto dôvodu vývoj webových aplikácií založených na Websuite riešení strácal ekonomický zmysel. Druhou veľkou nevýhodou bolo použitie frontendového Java EE frameworku Java Server Faces (JSF). Sila Java EE spočíva hlavne v implementácii backendovej business logiky, ale vôbec nie v frontedových technológiách, ktoré sa vyvíjajú a menia závratným tempom. Z tohto dôvodu bolo použitie technológie JSF veľkou nevýhodou, predovšetkým keď zvážime, že tento framework vznikol v r. 2001, čo je z pohľadu webových technológii úplná večnosť. JSF teda v konečnom dôsledku skôr komplikoval vývoj webovej aplikácie, kvôli zastaralej architektúre a samotného použitia frameworku pre špecifické požiadavky klientov. Z tohto dôvodu sa aplikácie na báze Websuite riešenia už v spoločnosti nevyvíjajú.

Smart Web ako riešenie na vývoj externých aplikácií

Po reálnych skúsenostiach s aplikáciami postavenými na WebSuite, vznikol v spoločnosti dopyt na zmenu alebo vylepšenie Websuite riešenia, tak aby sa optimalizovali náklady vývoja a webových aplikácii a možnosti realizácie požiadaviek na tieto aplikácie. Po analýze možností a existujúcich skúseností s Websuite bolo rozhodnuté postaviť ďalší vývoj web aplikácii na novom koncepte tzv. Websuite 2.0, ktorý bol pomenovaný ako Smart Web.

...

týchto požiadaviek. Medzi kľúčové vlastnosti požadovaného systému teda zaraďujeme:

  • podpora ekonomického vývoja a údržby aplikácií
  • realizácia spoločných funkcií aplikácii, ako napr. prístup k dátam a službám D2000, autentifikácia, atď.
  • možnosť implementácie aj vlastnej business logiky na strane web aplikácie a jej rôzne úrovne "customizácie"
  • technologická vyspelosť so smerovaním do budúcnosti

...