Vývojový cyklus aplikačného modulu je možné vyjadriť šiestimi základnými krokmi, ktorých postupnosť je znázornená na nasledovnom diagrame.

Vývojový cyklus AM

1. Nastavenie XML Repository pre aplikačný modul (nepovinné)


Pri vývoji aplikačného modulu, rovnako ako pri vývoji aplikácie, sú zjavné výhody použitia XML Repository. Toto sa od bežného repository nijako nelíši, je ale špecifické svojou konfiguráciou, ktorá by mala byť nasledovná.

Povolené nastavenia:

Zakázané nastavenia:

Takýmto nastavením exportu objektov získame vždy XML súbory vhodné na vytvorenie archívu aplikačného modulu a následnú distribúciu modulu. Takto vytvorené XML súbory totiž nie sú závislé od aktuálnej konfigurácie parametrizovaných konfiguračných vlastností.

2. Vytvorenie aplikačného modulu


  1. "Od nuly"
    Podľa návodu na tvorbu aplikačného modulu.
  2. Z hotovej aplikácie
    Vytvorením objektu typu Aplikačný modul a jeho parametrov, začlenením objektov aplikácie do aplikačného modulu  a parametrizovaním zvolených konfiguračných vlastností.
  3. Z XML Repository
    XML súbory z XML Repository pre aplikačný modul nie je možné priamo naimportovať do aplikácie, čo je priamym dôsledkom exportovacieho nastavenia "Vynulovanie parametrizovaných konfiguračných vlastností", ktoré môže spôsobiť, že XML súbor obsahuje neplatnú konfiguráciu objektu. Preto je z nich potrebné najprv vytvoriť archív aplikačného modulu pomocou utility d2archive a následne sa riadiť krokom 4.
  4. Importom archívu aplikačného modulu
    Importom archívu aplikačného modulu získame funkčnú konfiguráciu aplikačného modulu. Hodnoty parametrov je možné kedykoľvek zmeniť cez položku rozšírených akcií nad objektom aplikačný modul:
    V prípade, že modul staršej alebo novšej verzie už v aplikácii existuje, ešte pred samotným importom môžete získať užitočné informácie z položiek:

3. Editácia aplikačného modulu


Pod editáciou aplikačného modulu sa rozumie editácia parametrov aplikačného modulu a ich použitia a editácia členských objektov. Počas editácie modulu sú tiež užitočné možnosti z rozšírených akcií aktivovaných nad objektom aplikačný modul ako napríklad:

4. Kontrola aplikačného modulu


Pravidelným volaním kontroly aplikačného modulu počas vývoja zisťujeme, čo je potrebné v konfigurácii modulu zmeniť tak, aby bolo možné vytvoriť použiteľný archív AM. Kontrola je automaticky volaná pred exportom AM.

5. Export aplikačného modulu (nepovinné)


Export AM sa vykonáva cez položku rozšírených akcií otvorených nad objektom aplikačný modul.  Vybratý objekt aplikačný modul a všetky jeho členské objekty budú exportované pri použití exportovacích nastavení popísaných v kroku 1. Pred samotným exportom automaticky prebehne aj kontrola konzistencie modulu, ktorá zabráni exportu v prípade nekonzistentnej konfigurácie modulu. Ak je použité XML Repository, objekty sú exportované automaticky pri každom uložení. Neprebieha však kontrola konzistencie modulu, preto ju je potrebné volať manuálne cez položku rozšírených akcií nad objektom aplikačný modul a zamedziť tak nekonzistentnému stavu modulu v XML Repository.

Zmeny vykonané editáciou aplikačného modulu môžu spôsobiť nekompatibilitu modulu s jeho staršou verziu. Na zistenie takýchto nekompatibilít sú užitočné nasledovné položky rozšírených akcií pre AM:

6. Distribúcia aplikačného modulu


Vytvorenie archívu aplikačného modulu pomocou utility d2archive z XML súborov exportovaných objektov aplikačného modulu získané z XML Repository modulu alebo exportom AM.

Aplikačné moduly
Utilita D2000Archive