V tejto kapitole je na príkladoch vysvetlené, ako nadviazaťjednoduchosť  spojenie medzi klientskou aplikáciou a aplikáciou na platforme D2000. Predpokladom tejto kapitoly je aktívna D2000 aplikácia (prinajmenšom kernel), ku ktorej sa môžeme pripojiť. Spôsoby pripojenia sú rozdelené do troch kategórií, pričom možnosti z jednotlivých kategórií možno ľubovoľne kombinovať.

Pripojenie je možné nadviazať dvomi základnými spôsobmi:

  • Spojenie aktívne nadväzuje klientská aplikácia (základný spôsob pripojenia). Je to štandardný postup, jednoduchší na použitie a ladenie a je aplikovateľný všade tam, kde to bezpečnostná politika v miestnej sieti dovoľuje.
  • Spojenie aktívne nadväzuje D2Connector (reverzné pripojenie). Tento postup sa používa v prípade, že sa klientská aplikácia (napríklad webový server) nachádza v tzv. „demilitarizovanej zóne" (DMZ) – segmente počítačovej siete, do ktorej je možné nadviazať spojenie aj z lokálneho intranetu aj z vonkajšieho internetu, ale z DMZ von nie je možné nadviazať žiadne spojenie. (Podporované od verzie 10.1.39)

Z hľadiska zabezpečenia JAPI protokolu pred odpočúvaním je možné nadviazať:

  • Nezabezpečené spojenie. Hoci je JAPI protokol binárny, všetky texty sa prenášajú v čitateľnej podobe. Nezabezpečené spojenie je vhodné počas ladenia alebo v prípade, že komunikácia medzi D2Connector-om a JConnector om prebieha v bezpečnej sieti.
  • Spojenie zabezpečené protokolom TLS v1.2. JConnectorD2Connector komunikujú šifrovaným protokolom, pričom D2Connector preukazuje svoju identitu certifikátom a privátnym kľúčom, ktorý JConnector porovná s certifikátom, ktorý vlastní on. (Podporované od verzie 10.1.39)

Z hľadiska pripojenia k „hot" kernel-u v redundantnej skupine:

  • D2Connector sa vždy pripája k „hot" serveru.
  • D2Connector je stále pripojený k tomu istému Kernel u bez ohľadu na to, či je „hot" alebo „stand-by server".

V obidvoch prípadoch je JConnector stále pripojený na ten istý D2Connector. Po prepnutí asociovaného kernel-a z „hot" na „SBS" alebo späť je klientská aplikácia notifikovaná o zmene, ale JAPI túto situáciu inak nerieši 1.

2.1. Parametre pre spustenie D2Connector-a

D2Connector je proces systému D2000 a je distribuovaný ako konzolová aplikácia (d2connector.exe). Akceptuje štandardné parametre procesov D2000 pre spustenie z príkazového riadku, ktoré sú popísané v Online referenčnej príručke systému D2000. Okrem toho akceptuje nasledovné parametre príkazového riadku:

  • --CONNECTOR_LISTEN_PORT=<port> - nastaví číslo TCP portu, na ktorom D2Connector počúva na prichádzajúce spojenie od JAPI. Ak nie je uvedené inak, počúva na porte 3120. (Parameter je ignorovaný, ak sa použije v kombinácii s --DCC)
  • --DCC=<hostname:port> - prepne D2Connector z režimu počúvania do režimu aktívneho pripájania sa na uvedenú adresu (DNS alebo IP) a port. Pokým sa mu nepodarí nadviazať spojenie, pokúša sa o to každých 30 sekúnd. Po ukončení spojenia sa opäť začne pokúšať o nadviazanie spojenia.
  • --CONNECTOR_TLS_CERT=<path.crt> - zapne TLS zabezpečenie a nastaví cestu k súboru s certifikátom vo formáte .crt.
  • --CONNECTOR_TLS_PK=<path.pem> - zapne TLS zabezpečenie a nastaví cestu k súboru s privátnym kľúčom k certifikátu vo formáte .pem. Obidva TLS parametre je potrebné použiť spolu.

D2Connector nadväzuje spojenie vždy len jedným spôsobom z ôsmych možných kombinácií. Tzn. buď sa aktívne pripája, alebo počúva, ale nie obidvoje naraz. Rovnako komunikuje buď nezabezpečeným alebo zabezpečeným spôsobom, ale nikdy neumožňuje obidva spôsoby súčasne. Buď je pripojený stále k jednému Kernel-u alebo sa prepína na aktuálny „hot". V prípade, že sa ku D2000 aplikácií pripája viac rôznych klientských aplikácií, ktoré vyžadujú rôzne spôsoby pripojenia, je potrebné naštartovať pre každý spôsob samostatnú inštanciu D2Connector a.

2.2. Základný spôsob pripojenia

Ide o nezabezpečené spojenie, ktoré iniciuje JAPI.

D2Connector môžeme naštartovať bez parametrov a bude počúvať na pripojenie na porte 3120

> d2connector.exe

alebo zmeniť počúvajúci port napríklad na 3121:

> d2connector.exe --CONNECTOR_LISTEN_PORT=3121

Pripojenie sa s použitím JAPI v prípade, že sa D2Connector nachádza na počítači s menom srvapp01v a počúva na porte 3120. Inštancia JConnector-a bude na konci uložená v premennej connector.

String CONNECTION_STRING = "srvapp01v:3120";

D2ConnectorEventsListener connectorEventListener = new D2ConnectorEventsListener()
{
    @Override
    public void onClose(CloseReason reason)
    {
       //implementation of connector close event handling ...
    }
};
Future<D2Connector> upcomingConnection = D2Japi.getInstance().createConnector(CONNECTION_STRING, connectorEventListener);
D2Connector connector = upcomingConnection.get();

2.3. Vytvorenie Session

Pripojený JConnector umožňuje vytvoriť novú Session vždy rovnakým spôsobom bez ohľadu na to, akým spôsobom bolo spojenie s D2Connector-om nadviazané. Nasledujúci postup je preto univerzálny pre všetky kombinácie. V príklade je JConnector reprezentovaný premennou .connector

Na pripojenie sa použije používateľský účet SystemD2000 s heslom SystemD2000, proces bude v systéme identifikovaný menom MyD2Session.DCC2 a pripája sa z počítača nb1tbac13.

String USER = "SystemD2000";
String PASSWORD = "SystemD2000";
String SESSION_NAME = "MyD2Session";
String HOST_NAME = "nb1tbac1";

D2SessionEventsListener sessionEventListener = new D2SessionEventsListener()
{
    @Override
    public void onClose(CloseReason reason)
    {
       //implementation
    }

    @Override
    public void onRedundancyStateChanged(RedundancyStateType redundancyState)
    {
        //implementation
    }

    @Override
    public void onTerminateRequest()
    {
        //implementation
    }
};
Future<D2Session> upcomingSession = connector.createSession(
new SessionParametersBuilder()
    .userName(USER)
    .password(PASSWORD)
    .sessionName(SESSION_NAME)
    .build(),
sessionEventListener);
D2Session session = upcomingSession.get();

2.4. Nadviazanie reverzného spojenia

Ide o nezabezpečené spojenie medzi D2Connector-om a JConnector-om, pričom klientská aplikácia sa nachádza v DMZ, z ktorej nedokáže iniciovať TCP spojenie. Môže však počúvať na prichádzajúce TCP spojenie, ktoré bude iniciovať D2Connector.

Klientská aplikácia je umiestnená na počítači portal.dmz.customer.com a počúva na porte 3125 na všetkých svojich sieťových rozhraniach4. D2connector spustíme v režime pripájania sa:

> d2connector.exe -DCC=portal.dmz.customer.com:3125

Klientská aplikácia musí na získanie JConnector pripojeného reverzným spôsobom implementovať rozhranie sk.ipesoft.d2000.d2japi.ServerSocketEventsListener. Rozhranie má 3 metódy, ktoré je potrebné implementovať.

  • createEventsListener – volá sa pri nadväzovaní TCP spojenia, ešte pred tým, ako sa pripájajúci identifikuje ako D2Connector. Klientská aplikácia má v tomto bode možnosť odmietnuť prichádzajúce spojenie (na základe adresy) alebo vytvoriť „listener-a" pre zachytávanie udalostí JConnector-a.
  • onConnectionEstabilished – volá sa po úspešnom nadviazaní spojenia medzi JConnectorom a D2Connector-om, parametrom je JConnector pripravený na použitie.
  • onConnectionFailed – volá sa, ak sa spojenie nepodarilo nadviazať – pravdepodobne kvôli tomu, že sa o spojenie pokúsil neznámy proces, alebo D2Connector inej verzie.

Pozor: Na počúvanie prichádzajúcich spojení bude vytvorené samostatné vlákno a všetky 3 metódy budú volané v tomto počúvajúcom vlákne. Je preto dôležité pamätať na potrebu synchronizácie prístupu k zdieľaným zdrojom. Taktiež by vykonanie metód malo prebehnúť podľa možností čo najrýchlejšie, aby neblokovalo spracovanie ďalších prichádzajúcich spojení.


ServerSocketEventsListener listener = new ServerSocketEventsListener()
{

    @Override
    public D2ConnectorEventsListener createEventsListener(InetAddress address, int port, ListeningHandle handle) throws ConnectionRejectedException {
        if (acceptConnection(address, port)) {
            if (needConnectorListener(address, port))
                return new D2ConnectorEventsListener() { /* implementation */ };
            else
                return null; // simplest -> accept connection without any listener            
        }
        else
            throw new ConnectionRejectedException(); // reject connection
    }

    @Override
    public void onConnectionEstabilished(D2Connector connector, InetAddress inetAddress, int port, ListeningHandle handle)
    {
        // use connector to create sessions
    }

    @Override
    public void onConnectionFailed(ConnectorException ex, InetAddress inetAddress, int port, ListeningHandle handle)
    {
        // handle false attempt - log it and dispose of created listener
    }
};

Následne je možné iniciovať počúvanie na prichádzajúce spojenia. Návratová hodnota typu sk.ipesoft.d2000.d2japi.ListeningHandle uložená v premennej handle predstavuje počúvajúci socket, ktorý je možné v prípade potreby zatvoriť volaním metódy close.

String INTERFACE_NAME = ""; // all interfaces
int PORT_NUMBER = 3125;
ListeningHandle handle = D2Japi.getInstance().startListeningForConnection(INTERFACE_NAME, PORT_NUMBER, listener);

2.5. Nadviazanie zabezpečeného spojenia

Ide o spojenie medzi D2Connector-om a JConnector-om zabezpečené protokolom TLS v1.2. Postup je podobný pre štandardné aj reverzné spojenie, príklad preto zahŕňa obidve možnosti.

Pre nadviazanie TLS spojenia je potrebné, aby bol jeden z účastníkov v roli „TLS servera" a druhý „TLS klienta", pričom tieto roly nie sú závislé na tom, kto inicioval TCP spojenie. „TLS server" sa preukazuje certifikátom, ku ktorému vlastní aj súkromný kľúč. „TLS klient" overuje platnosť certifikátu a pravosť kľúčov5. Pre JAPI je „TLS server" vždy D2Connector a „TLS klient" vždy JConnector.

Predpokladom pre vytvorenie zabezpečeného spojenia je, že máme RSA kľúčový pár a k nemu X.509 certifikát. Certifikát je uložený v súbore vo formáte *.crt a musí mať k jeho kópii prístup aj D2Connector aj JConnector. Privátny kľúč je uložený v nešifrovanej forme v súbore vo formáte *.pem a prístup k nemu musí mať iba JConnector. Vzhľadom k tomu, že JConnector považuje D2Connector za dôveryhodný iba na základe toho, že sa preukázal rovnakým certifikátom, ako očakával, použitý certifikát môže byť „self-signed" a nie je vôbec potrebné získať certifikát od nejakej certifikačnej autority.

POZOR: Z bezpečnostného hľadiska je veľmi dôležité, aby bol súbor s certifikátom uložený tak, aby ho nikto bez príslušného oprávnenia nemohol zmeniť. (Na čítanie môže byť verejný.) Takisto je veľmi dôležité, aby súbor so súkromným kľúčom mohol prečítať iba D2Connector a nikto ho nemohol zmeniť. V prípade porušenia týchto podmienok hrozí kompromitácia dôveryhodnosti certifikátu a otvára sa možnosť odpočúvania zabezpečenej komunikácie.

D2Connector je potrebné spustiť s parametrami --CONNECTOR_TLS_CERT a --CONNECTOR_TLS_PK, ktoré odkazujú na súbory s certifikátom a súkromným kľúčom. V príklade je certifikát uložený v súbore certificate.crt a súkromný kľúč v súbore private.pem. Podľa potreby sa môže použiť aj parameter --DCC alebo --CONNECTOR_LISTEN_PORT.

> d2connector.exe --CONNECTOR_TLS_CERT=certificate.crt --CONNECTOR_TLS_PK=private.pem

JConnector je možné získať obdobne ako bolo uvedené v kapitolách 3.2. a 3.4. avšak je potrebné použiť preťažené varianty metód createConnectorstartListeningForConnection rozšírené o parameter certificatePath. Hodnota parametra musí obsahovať cestu (relatívnu alebo absolútnu) k súboru certificate.crt.

Zjednodušený príklad nadviazania štandardného zabezpečeného spojenia:

String CERTIFICATE_PATH = "certificate.crt";
Future<D2Connector> upcomingConnection = D2Japi.getInstance().createConnector(CONNECTION_STRING, CERTIFICATE_PATH, connectorEventListener);

Zjednodušený príklad nadviazania reverzného zabezpečeného spojenia:

ListeningHandle handle = D2Japi.getInstance().startListeningForConnection(INTERFACE_NAME, PORT_NUMBER, CERTIFICATE_PATH, listener);

2.5.1. Vytvorenie certifikátu pre účely zabezpečeného spojenia

Pre vytvorenie „self-signed" certifikátu je možné použiť napríklad aplikáciu OpenSSL z príkazového riadku. Najskôr musíme vytvoriť kľúčový pár pre RSA šifru. V príklade generujeme 2048 bitový kľúčový pár do súboru private.pem.

> openssl.exe genrsa -out private.pem 2048

Ku kľúčovému páru vytvoríme „Certificate Signing Request" žiadosť o vystavenie certifikátu, ktorá bude uložená v súbore request.csr. OpenSSL sa opýta na viaceré údaje, ktoré zapíše do žiadosti a ktoré budú vo výslednom certifikáte uvedené. JAPI však tieto údaje neskúma a nekontroluje.

> openssl.exe req -new -key private.pem -out request.csr

Následne podpíšeme žiadosť vygenerovaným súkromným kľúčom, čím z neho vytvoríme „selfsigned" certifikát, ktorý bude v súbore certificate.crt. Certifikát bude mať platnosť 365 dní počínajúc aktuálnym časom.

> openssl.exe x509 -req -days 365 -in request.csr -signkey private.pem -out certificate.crt

2.6. Spojenie riadené triedou RedundantConnectionManager

Trieda RedundantConnectionManager zjednodušuje pripojenie a  udržiavanie aktívneho pripojenia k redundantnej skupine6. Interným mechanizmom zabezpečí, že sa voči každému z kernel-ov vytvorí JConnector a v prípade straty spojenia sa pokúša o obnovu. Je možné ju využiť aj na pripojenie k jedinému kernel-u. Inštanciu je možné získať volaním

connectionManager = D2Japi.getInstance().createRedundantConnectionManager(...)

1 Pre jednoduchosť nebudeme o redundancii kernel-a v nasledujúcich príkladoch uvažovať.

Kernel môže k názvu procesu pridať dodatočné znaky, aby zabezpečil unikátnosť identifikátora v systéme. 

3 Je to nepovinný údaj a kernel nedokáže overiť jeho správnosť, ale korektná aplikácia by túto informáciu mala poskytnúť.

4 V prípade, že si to bezpečnostná politika počítačovej siete vyžaduje, je možné počúvanie obmedziť na jedno konkrétne sieťové rozhranie.

5 Existuje režim, kedy sa aj klient voči serveru preukazuje svojim vlastným certifikátom, túto možnosť však JAPI nepodoruje.

O redundantnej skupine hovoríme, keď D2000 aplikácia obsahuje aspoň 2 kernel-y, z ktorých je vždy práve jeden riadiaci (HOT) a ostatné sú záložné (SBS). Ak má riadiaci kernel poruchu, prevezme riadiacu funkciu automaticky jeden zo záložných.

0 komentárov

Nie ste prihlásený. Akékoľvek zmeny, ktoré vykonáte, sa označia ako anonymné. Ak už máte svoj účet, pravdepodobne sa budete chcieť prihlásiť .