Archívny súbor

Súbor KOM Archív s uloženými hodnotami má meno "KOMARC.KCD" a nachádza sa v adresári KOMARC, podadresára aplikácie. Adresár KOMARC sa vytvorí automaticky v prípade potreby. KOM Archív funguje ako kruhový buffer s tým, že hodnoty sa do buffra zapisujú ak je proces D2000 KOM v režime offline (z dôvodu šetrenia diskov - takže sa nejedná o store-and-forward, ale o forward-or-store). Najstaršie hodnoty sa prepisujú aktuálnymi. Buffer je spoločný pre všetky objekty, to znamená, že nie je delený pre jednotlivé merané body, ale všetky prichádzajúce hodnoty meraných bodov sa zapisujú v poradí v akom prišli.

Archívny súbor je rozdelený na hlavičku (na začiatku súboru) a bloky s uloženými hodnotami. V hlavičke sú informácie o blokoch hodnôt (počet zapísaných hodnôt, časy zápisov ...). Jeden blok s údajmi umožňuje bežne uložiť cca. 1500 hodnôt. Počet blokov s údajmi je obmedzený podľa veľkosti súboru (parameter /KA). Každý blok je chránený kontrolnou sumou. Zápis bloku na disk sa uskutoční iba v prípade jeho naplnenia, príp. po uplynutí timeoutu (1 minúta). Hodnoty uložené v režime offline sú špeciálne poznačené a zaslané do systému D2000 po pripojení sa k procesu D2000 Server.


Čítanie hodnôt

Podľa hodnoty parametra /KM<ArchivMode> procesu D2000 Server sa určí spôsob odosielania hodnôt z buffra do systému D2000. Parameter ArchivMode môže mať hodnoty :

  • 1 - (implicitná hodnota) pre automatické zasielanie hodnôt po štarte procesu D2000 KOM (ak sa v KOM Archíve nájdu akékoľvek hodnoty získané v offline režime) alebo po znovupripojení sa k procesu D2000 Server (hodnoty získané v časovom intervale chodu procesu D2000 KOM v offline režime).
  • 2 - hodnoty sú odoslané iba na žiadosť Tell príkazom READKOMARC.


Logovací súbor

Spolu s archívnym súborom "KOMARC.KCD" vznikne v rovnakom adresári aj súbor "KOMARC.LOG". V ňom sú v textovom tvare zapisované spolu s dátumom a časom vzniku:

  • informácie o vzniku súboru
  • chyby pri práci s KOM Archív súborom (chybné kontrolné sumy, chyby systémových volaní ...)
  • vykonané transakcie čítania údajov (typ transakcie, prečítaný interval údajov ...)


Možné riziká

Zápis údajov do KOM Archívu zaťažuje operačný systém minimálne (diskové operácie sa vykonávajú minimálne, väčšina práce je vykonaná v operačnej pamäti). Treba dbať na voľný diskový priestor pre vytvorenie archívneho súboru. Ten vznikne okamžite s požadovanom veľkosťou (parameter /KA) a viac už svoju veľkosť nemení.

Problém môže nastať v režime ArchivMode 1, ak je zaslaných do systému D2000 priveľa údajov, ktoré zahltia proces D2000 Archiv a zablokujú jeho činnosť. Problémom môže byť i to, že proces D2000 Archiv nebeží práve v okamžiku zasielania hodnôt z KOM Archívu. V týchto prípadoch odporúčame prepnúť KOM Archív do ArchivMode 2 a čítanie KOM Archívu riadiť špeciálnym Event-om používajúcim Tell príkaz READKOMARC. Tento Event by mal riešiť uvedené problémy vo svojej réžii, ako napr. sledovanie chodu procesov D2000 Archiv, dávkovanie čítania KOM Archívu a sledovanie zaťaženia D2000 Archívu atď.

2 Comments

  1. Anonymous

    Myslel som si, že manažment posielania dát z kom archívu je automatický a nemusím sa starať o iné procesy. Čo ak mi pri naťahovaní dat z ka padne archív? Prídem o data? Asi sa radšej vyhnem jeho použitiu ak sa dá.

    1. You are not logged in. Any changes you make will be marked as anonymous. You may want to Log In if you already have an account.
    1. Zahltením sa myslí nadmerné zaťaženie a rast fronty archívu a prípadne oneskorenie spracovania "nových" hodnôt, keď rieši staré hodnoty z KOM archívu. Je to myslené skôr ako varovanie (že za určitých podmienok k tomu môže dôjsť), nie ako pravidlo. Aj tomuto sa dá vyhnúť - viď parameter OldValOnAuxTask, ktorý presunie spracovanie hodnôt starších ako definovaný čas, na pomocný task.

      V každom prípade je vhodné monitorovať D2000 systém (najmä ak sa jedná o veľkú alebo dôležitú aplikáciu) a sledovať aj stavy procesov a iné parametre. Viď blog o profylaktike.