EDA-L je jednoduchý skriptovací jazyk určený na prácu s vektormi, pomocou ktorého sa vytvárajú predpisy vypočítaných vektorov. Je to predpis, ktorý sa uchováva s každým vypočítaným vektorom do databázy a s ktorého pomocou vie EDA výpočet kedykoľvek zrekonštruovať. Pri programovaní v jazyku EDA-L treba dodržať základné pravidlá a je možné využiť vstavané funkcie. Základné konštrukcie jazyka EDA-L sú popísané v kapitole popis jazyka.
Základné pravidlá
Oddeľovanie príkazov a parametrov
Jedným zo základných pravidiel, ktoré je pri písaní výpočtov nutné dodržiavať je ukončovanie príkazov znakom bodkočiarka ";". Výnimku z tohto pravidla tvoria iba prvé riadky cyklu (oddeľovač sa zadáva až po príkaze END LOOP) a podmieneného príkazu (oddeľovač sa zadáva až po ukončovacej formulke END IF).
V prípade, že má volaná funkcia viacero parametrov, je nutné tieto oddeliť oddeľovačom. V tomto prípade ním je znak čiarka ",".
Poradie operácií
Druhým základným pravidlom je oddelenie časti deklarácie premenných, ktorej miesto sa nachádza v samotnom úvode výpočtu. Počnúc prvou operáciou je ďalšie pridávanie premenných (v zmysle umiestnenia deklarácie) považované za chybu a systém pri kompilácii vyhlási chybu.
Ukončenie výpočtu
Posledným pravidlom pri definovaní výpočtu je to, že každý výpočet musí byť ukončený príkazom "RETURN _v;", kde _v je premenná typu VECTOR. Výsledkom každého výpočtu je vektor a keďže vo výpočte je možné používať viacero "pomocných" vektorov, je nutné špecifikovať, ktorý z nich má byť výsledkom výpočtu.