Porovnávané verzie

Kľúč

  • Tento riadok sa pridal
  • Riadok je odstránený.
  • Formátovanie sa zmenilo.

Postup pre kompletnú inštaláciu SmartWeb platformy je popísaný na nasledujúcej kapitole Inštalácia SmartWeb platformy. Pokročilé možnosti konfigurácie súčastí SmartWeb platformy sú popísané v ďalších kapitolách:

Obsah

...

Smart Web platforma je implementovaná v Java EE a preto potrebuje na svoj beh aj nainštalovane a nakonfigurované Java Runtime Environment verzie 8.

Postup inštalácie je nasledovný:

  1. Stiahnuť a nainštalovať najnovšie JRE 1.8 z oracle.com.
  2. Nastaviť systémovú environment premennú JAVA_HOME na root adresár kde bola JRE nainštalovaná.
  3. Pre použitie silných šifier v HTTPS protokole je potrebne stiahnuť Java Cryptography Extension (JCE) súbory a prekopírovať ich do lib/security adresára JRE. Ak nie je potrebné konfigurovať HTTPS protokol tento krok je možné vynechať.
  4. V prípade využívania runtime vývoja a ladenia aplikácie je potrebné nainštalovať aj Git z git-scm.com. A pridať cestu k cmd adresáru (napr. C:\Program Files\Git\cmd) do environment premennej PATH.
Info

Pre SmartWeb je plánovaná v blízkej budúcnosti aj podpora verzii JRE 9. Pozor: Java 9 ale nebude dlhodobo podporovaná zo strany spoločnosti Oracle a dlhohodobu podporu získa až verzia Java 18.9.

Inštalácia a nastavenie  Wildfly AS

Postup pri inštalácii aplikačného servera Wildfly je je nasledovný:

  1. Stiahnuť a rozbaliť Wildfly 10.1 zo stránky wildfly.org.
  2. Nakonfigurovať súbor standalone/configuration/standalone.xml tak ako je uvedené v nasledujúcich podkapitolách.
  3. Nainštalovať Wildfly ako service. V nasledujúcich podkapitolách sú opísané postupy ako pre platformu Windows tak aj Linux.

Základná konfigurácia standalone.xml

Súbor standalone.xml je hlavný konfiguračný súbor aplikačného servera Wildfly a nachádza sa v adresári /standalone/configuration. Smart Web server ma implementovanú funkciu automatickej konfigurácie pri deploymente aplikácie aplikačným serverom Wildfly. Z tohto dôvodu pre beh Smart Web aplikácie ako takej nie je potrebné súbor standalone.xml editovať. Editácia je nevyhnutná iba v prípade úpravy konfigurácie samotného aplikačného servera - napr. zmena portov, konfigurácia zabezpečenia komunikácie HTTPS, zapnutie overovania cez klientské certifikáty atď.

Poznámka

Pozor, editáciu konfiguračného súboru standalone.xml vykonávame zásadne pri vypnutom aplikačnom serveri, z dôvodu že počas jeho behu si ju on sám spravuje a môže prepísať zmeny uložené cez editor.

Voliteľná konfigurácia silného šifrovania pre HTTPS

Nasledujúce zmeny v standalone.xml konfigurujú zapnutie silných šifier pre HTTPS protokol. Podmienkou je inštalácia Java Cryptography Extensions popísaná v 3.tom bode predchádzajúcej kapitoly Inštalácia JRE 1.8 a Git klienta.

Blok kódu
languagexml
titleZmeny v standalone.xml pre HTTPS
<?xml version='1.0' encoding='UTF-8'?>

<server xmlns="urn:jboss:domain:4.2">
    <extensions>
       ...
    </extensions>


	<system-properties>
        <!-- Minimálna dĺžka Diffie-Helman kľuča -->
        <property name="jdk.tls.ephemeralDHKeySize" value="2048"/>
    </system-properties>


	<management>
        <security-realms>
            ...
            <!-- Security realn undertowTLSRealm je potrebné nastaviť iba v prípade konfigurácie HTTPS, alebo zároveň aj pre overovanie cez klientské certifikáty -->
            <security-realm name="undertowTLSRealm">
                <server-identities>
                    <ssl protocol="TLS">
                        <!-- Cesta/heslo ku keystore kde je uložený SSL certifikát pre HTTPS s definovaným aliasom, napr. nb1mgre1.ipesoft-int.sk -->
                        <keystore path="server.jks" relative-to="jboss.server.config.dir" keystore-password="secret" alias="nb1mgre1.ipesoft-int.sk" key-password="secret"/>
                    </ssl>
                </server-identities>
                <!-- Časť "authentication" je potrebné nastaviť iba pre overovanie cez klientské certifikáty -->
                <authentication>
                    <truststore path="client-certificates.jks" relative-to="jboss.server.config.dir" keystore-password="secret"/>
                </authentication>
            </security-realm>
        </security-realms>
        ...
    </management>


	<profile>
 ...
        <subsystem xmlns="urn:jboss:domain:undertow:3.1">
            ...
            <server name="default-server">
                ...
                <!-- Element https-listener meniť iba v prípade konfigurácie HTTPS -->
                <!-- !!! Atribút verify-client je potrebné nastaviť na hodnotu REQUESTED v prípade ak je potrebná autentifikácia cez klientské certifikáty, inak ho netreba meniť -->
                <https-listener name="https" socket-binding="https" security-realm="undertowTLSRealm" verify-client="NOT_REQUESTED"
                                enabled-protocols="TLSv1.2,TLSv1.1"
                                enabled-cipher-suites="TLS_ECDHE_ECDSA_WITH_AES_128_GCM_SHA256,TLS_ECDHE_ECDSA_WITH_AES_256_GCM_SHA384,TLS_ECDHE_ECDSA_WITH_AES_128_CBC_SHA,TLS_ECDHE_ECDSA_WITH_AES_256_CBC_SHA,TLS_ECDHE_ECDSA_WITH_AES_128_CBC_SHA256,TLS_ECDHE_ECDSA_WITH_AES_256_CBC_SHA384,TLS_ECDHE_RSA_WITH_AES_128_GCM_SHA256,TLS_ECDHE_RSA_WITH_AES_256_GCM_SHA384,TLS_ECDHE_RSA_WITH_AES_128_CBC_SHA,TLS_ECDHE_RSA_WITH_AES_256_CBC_SHA,TLS_ECDHE_RSA_WITH_AES_256_CBC_SHA384,TLS_ECDHE_RSA_WITH_AES_128_CBC_SHA256,TLS_ECDHE_ECDSA_WITH_3DES_EDE_CBC_SHA,TLS_ECDHE_RSA_WITH_3DES_EDE_CBC_SHA,TLS_DHE_RSA_WITH_AES_128_GCM_SHA256,TLS_DHE_RSA_WITH_AES_256_GCM_SHA384,TLS_DHE_RSA_WITH_AES_128_CBC_SHA,TLS_DHE_RSA_WITH_AES_256_CBC_SHA,TLS_DHE_RSA_WITH_AES_128_CBC_SHA256,TLS_DHE_RSA_WITH_AES_256_CBC_SHA256"
                                enable-http2="true"/>
		</subsystem>            
    </profile>

Uvedené zmeny konfigurácie majú nastavený zoznam povolených protokolov a šifier tak, aby bol bezpečný, podporené sú len novšie prehliadače - IE11 a Android >= 4.4.3, Safari >= 7. V prípade potreby podpory ešte starších prehliadačov treba nastavit tieto atribúty nasledovne:

...