LZQJ-XC je elektromer od nemeckého výrobcu EMH, ktorý na Slovensku predáva firma Schrack. Prívlastok XC v názve značí, že oproti klasickým LZQJ má šachtu pre zásuvný modul z modelovej rady EMH Variomod XC alebo Interface Module XC. Zásuvné moduly pridávajú do elektromera ďalšie komunikačné rozhrania.

Obrázok 10 Pohľad na LZQJ-XC s dolným krytom a bez neho

Obrázok 11 Komunikačné rozhrania LZQJ-XC
Na snímke Obrázok 11 sú označené hlavné prvky svorkovnice a komunikačné rozhrania. Sú popísané aj na štítku nalepenom na vnútornej strane dolného krytu.

    1. Svorkovnica pre elektrickú sieť. Na snímke je zapojená iba 1. fáza a uzemnenie.
    2. Svorky 23, 24, 27 - rozhranie RS485 integrované priamo na elektromere.
    3. Konektor GPRS antény zásuvného modulu. (Pri testovaní sme namiesto originálnej antény používali kúsok medeného drôtu a bolo to postačujúce.)
    4. Svorkovnica rozhrania RS485 na zásuvnom module. Cez toto rozhranie je možné pripojiť RS485 zbernicu s ďalšími elektromermi – zásuvný modul vtedy slúži ako prekladač IP a sériovej komunikácie.
    5. Optické rozhranie – pre priloženie optickej hlavy.

Obslužný softvér EMH-COM

K elektromeru sme mali k dispozícii obslužný softvér EMH-COM (licenčne obmedzená verzia nástroja EMH-COMBI-Master 2000), ktorý umožňuje z elektromera čítať hodnoty, nastaviť presný čas a zapísať do elektromera konfiguráciu pripravenú v textovom súbore (s príponou *.set), ktorú musel niekto pred tým vytvoriť v nástroji COMBI-Master. Na komunikáciu používa protokol IEC62056-21 a dokáže sa k elektromeru pripojiť všetkými rozhraniami.
Konfigurácia pripojenia je prístupná cez menu Settings | Program Settings... Na karte General je možné vybrať typ komunikácie:

  • COM port – sériová komunikácia cez optickú hlavu alebo RS485.
    •  Vybrať COM8 (alebo iný príslušný port) a nechať Bluetooth OKK prázdne, aj keď sa komunikuje cez USB optickú hlavu
    •  Baud rate:
      • Optická hlava používa Mode C
      • RS485 komunikuje rýchlosťou 4800 Bd.
  • TCP/IP – komunikácia cez IP rozhranie zásuvného modulu
    •  IP adresa – podľa priradenej IP adrese zariadeniu
    •  Port number : 8000 – Variomod XC štandardne používa TCP port 8000.

Pre väčšinu operácií je potrebné zadať aj heslo, ktoré je štandardne v elektromere nastavené na „00000000". Zadáva sa do políčka Login-password aj W5-password.
V prípade, že je elektromer pripojený k sériovej zbernici s viacerými elektromermi, je nutné zadať do políčka Meter – address sériové číslo elektromera. Inak je údaj nepovinný.

Obslužný softvér Variomod Manager

Zásuvné moduly Variomod XC sú zariadenia s vlastnou konfiguráciou a vlastným konfiguračným nástrojom. Konfigurovať ich možno, keď sú zapojené v elektromere. Pri prvotnej inicializácii je najlepšie použiť optickú hlavu, neskôr je možné sa pripojiť aj cez TCP/IP priamo cez zásuvný modul.
Pre nadviazanie konfiguračného spojenia sú potrebné nasledovné kroky:

  1. V hlavnom menu programu: File | New
  2. Z dialógu vybrať typ zásuvného modulu (na testovanie boli k dispozícii XC EthernetXC GSM/GPRS).
  3. Zadať identifikačné údaje zásuvného modulu podľa typového štítka na module


Obrázok 12 Zadanie typu Variomod XC

  1. Použiť tlačidlo pripojenia (na obrázku označené písmenom A) a zvoliť si typ spojenia
    1. Direct – pre RS485 na zásuvnom module (Baud rate: 4800, Parameter: 7E1, Password: bez hesla)
    2. Mode-X – pre optickú hlavu (Baud rate: 300, Bluetooth OKK: prázdne, Meter address: sériové číslo elektromera, Configuration password: prázdne)
    3. TCP/IP – komunikácia na diaľku (Company: prázdne, TCP/IP address : port: IP adresa zariadenia, port 8000, Configuration password: bez hesla)
  2. Potvrdiť OK, chvíľu počkať – nadviazanie spojenia trvá do 30 sekúnd
  3. Zobrazí sa dialóg „File has been changed. Save?" – môžete si uložiť nastavenie pripojenia
  4. Program stiahne základné informácie zo zásuvného modulu – následne je možné konfigurovať.

Nastavenie APN pre GPRS komunikáciu

  1. V pripojenom Variomod Manager-i označte v strome konfigurácie položku GPRS.
  2. Stlačte Read.
  3. Zobrazí sa priebeh načítania hodnôt.
  4. Zadajte správnu APN (a prípadne ďalšie parametre podľa inštrukcií operátora).
  5. Zapíšte konfiguráciu do zásuvného modulu.


Obrázok 13 Nastavenie APN do Variomod XC GPRS
Analogickým postupom je možné nastaviť spôsob získania IP adresy vo Variomod XC Ethernet.

Aktivácia protokolu DLMS/COSEM

Elektromer v základnom nastavení komunikuje jedine protokolom IEC62056-21 na všetkých svojich rozhraniach (optické, RS485, rozhranie pre zásuvný modul). Pre aktiváciu je potrebné zaslať nasledujúci SET parametrov cez program EMH-COM do elektromera. SET musí byť uložený v súbore s príponou *.set a posiela sa príkazom File | Transfer...
_pac000(0001000002000000)
_hcc002(0000)
_hcc012(FFFF)
_hpc020(00000000)
Zásuvné moduly Variomod XC v základnom nastavení komunikujú s elektromerom po internej zbernici s parametrami sériovej komunikácie 4800Bd 7E1. Je potrebné prepnúť parametre na 4800Bd 8N1 v programe Variomod Manager. Postup je obdobný ako v kapitole 2.3.3 – prvky na obrázku označené ako Parity musia zostať prázdne.

Parametre pre DLMS komunikáciu

Elektromer používa na relačnej vrstve protokol HDLC. Elektromer požaduje použitie adresy fyzického zariadenia. Adresy sú:

  • HDLC physical device address – k spodným 4 cifrám sériového čísla sa pripočíta 256
  • HDLC logical device address – 1
  • HDLC client address – 16 (0x10) pre neautorizovaný prístup bez hesla, 32 (0x20) s heslom
  • Heslo = 00000000

Ďalšie postrehy

Zo skúseností z testovania možno konštatovať, že protokol DLMS bol do LZQJ-XC doplnený až dodatočne a jednoznačnú prevahu má IEC62056-21. Vidieť to napríklad z toho, že ak pri nadväzovaní DLMS komunikácie nastane nejaký problém, elektromer sa prepne do IEC21 módu a spustí „Readout" – výpis hodnôt do všetkých komunikačných kanálov.
Ak LZQJ-XC práve vykonáva „Readout" výpis, nie je vtedy možné ho prerušiť inak ako odpojením od napájania. Ak sa s ním v tom čase pokúša niekto komunikovať, namiesto odpovede prijme iba „kus" výpisu, ktorý práve prišiel z elektromera.
LZQJ-XC pozná viacero „Readout" výpisov. Klasický, popísaný v štandarde IEC62056-21, označuje ako T1. Okrem toho pozná aj T2, T3 a TS. Pozor, T2 obsahuje veľmi dlhý výpis hodnôt Load profilov, môže trvať aj 10 minút, kým tento výpis dokončí.
V štandarde IEC62056-21 je explicitne uvedené, že znak lomky „/" je formátovací znak, ktorý nemôže byť použitý v dátovom bloku ako súčasť dát. EMH ho však používa aj v dátach na označenie jednotiek „P/S".
Zásuvný modul Variomod XC nedokáže súčasne obsluhovať dve nezávislé TCP spojenia. Cez jedno TCP spojenie je však možné mať paralelne otvorené DLMS relácie s viacerými elektromermi na zdieľanej sériovej zbernici.

0 komentárov

Nie ste prihlásený. Akékoľvek zmeny, ktoré vykonáte, sa označia ako anonymné. Ak už máte svoj účet, pravdepodobne sa budete chcieť prihlásiť .